arben-hackeri
  Si Ta Formatosh PC
 

Ja nje procedur si ta instalosh Windos XP.

E fut CD-en me WindowsXP ne kompjuter dhe leshon kompjuterit.


pastaj e truse butonin ENTER per me Vagjdu....Kur del si ne foto ti klikon ne F8 per me pranu licensen nga microsofti
 

Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart ateher ketu ti vendos cfar deshiron te besh..

A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.

Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.

Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D: )

klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter

masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive

ti prap klikon ne Enter

dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:

Pastaj e nenvizon particionin C: dhe klikon ne shkronjen C dhe ateher mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk eshte ne foto)

Si ta besh ate kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

Ne foto nuk ka partiticione.

Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.

Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion,

madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.

Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko.. 

Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart ateher ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

Une preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).

Pershkak se formatimi kryhet me shpejt ske nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dale.kur te del ne foto athere hardisku pe formaton pc tende...you nizi.aeheheh 

Tash kopjohen filet kryesore qe duhen per me vazhdu instalimi i Windowsit XP.

Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

Cfar kartele te zerit e ke pastaj

Cfar kartele t'grafikes e ke

cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.

Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

MOS HARRO!

Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan

Pastaj ehde njëher mbushet pasta restartohet tani edhe  her instalohet Windows Xp vanon nja gjyse ore .......
tani per tani nuk kamshka mju thon formatim te mbarë dhe mendje te lehtë..ahahah

Comments on this page:
Comment posted by wcuopfrump, 03/19/2020 at 3:40pm (UTC):
buy viagra generic viagra <a href="http://www.vikingarmsdefence.com/ #">buy viagra </a> generic viagra viagra 100mg

cheap viagra viagra generic <a href=http://sultanahmetgrup.org>viagra buy </a> viagra 100mg viagra 100mg

Comment posted by quvmnfrump, 03/09/2020 at 9:33pm (UTC):
viagra generic viagra 100mg <a href="https://pharm-usa-official.com/#">viagra 100mg </a> viagra generic viagra pills

viagra 100mg buy viagra <a href=https://pharm-usa-official.com/#>cheap viagra </a> viagra online viagra generic

Comment posted by MatBleast, 03/03/2020 at 4:56pm (UTC):
Buy Plavix No Prescription http://buycialisuss.com - cialis cheapest online prices Buying Viagra In Spain <a href=http://buycialisuss.com>cialis 20mg price at walmart</a> Baclofen Achat

Comment posted by StevOdorie, 02/09/2020 at 4:40am (UTC):
Walgreens Otc Asthma Medicine http://buyciallisonline.com/# - cialis for sale Acquistare Caen Kamagra <a href=http://buyciallisonline.com/#>Buy Cialis</a> Allergic Itching Due To Amoxicillin

Comment posted by StevOdorie, 10/17/2019 at 9:37pm (UTC):
Viagra Levitra Wirkungsdauer Kamagra Pharmacie France <a href=http://sildenaf75mg.com>viagra</a> Provera Want To Buy Rivenditori Levitra

Comment posted by Jambassurb, 06/03/2017 at 9:53am (UTC):
Buy Doxycycline Usa <a href=http://buy-generic-levitra.buylevi.com>Buy Generic Levitra</a> Propecia Dermatologists Viagra Professionnelle <a href=http://zoloft.ccrpdc.com/buy-online-zoloft.php>Buy Online Zoloft</a> What Is Orlistat Hexal Lasting Longer <a href=http://propecia-cost-usa.propecorder.com>Propecia Cost Usa</a> Costo Cialis In Francia Amoxicillin For Bladder Infection In Dogs <a href=http://leviusa.com>can you get levitra cheap</a> Ciprofloxacine Pommade Viagra For Sale Overnight <a href=http://levicost.com>best price on levitra</a> Cialis Duree Effet Cialis Viagra Review <a href=http://cialusa.com>cialis buy online</a> Cheapest Cialis Generic Online Canidian Pharmacies <a href=http://vardenafil-levitra.buylevi.com>Vardenafil Levitra</a> Contraindicaciones De Cialis Doxycycline No Pres Online.Rs <a href=http://best-levitra.buylevi.com>Best Levitra</a> Dovobet Without Prescription Tadalafil Online Sicuro <a href=http://order-cialis-online-usa.cial5mg.com>Order Cialis Online Usa</a> Viagra Espagne Vente Libre How To Order Cialis <a href=http://generic-sildenafil.via100mg.com>Generic Sildenafil</a> Side Effects Cycle Zithromax Twitching <a href=http://can-i-buy-cialis-online.tadalaf.com>Can I Buy Cialis Online</a> Viagra Ohne Rezept Berlin Avelox <a href=http://sildenafil-100mg.viapill.com>Sildenafil 100mg</a> Viagra Ragazzi 100mg Viagra For Sale <a href=http://kamagra-price.kamagorder.com>Kamagra Price</a> Female Tadalis Sx SoftAdd comment to this page:
Your Name:
Your website URL:
Your Message: